Panik Atak İstanbul

Telefon: +90 (216) 550 94 95 Telefon: +90 (216) 550 94 95
E-Posta: info@panikatakgaziantep.com

Agorofobi Nedir?

Agorofobi Nedir?

Agorofobi Nedir?

Panik bozukluk yaşayan bir çok kişinin belirli bir derecede agorafobisi vardır. Kişi panik atak yaşar ya da panik atak benzeri belirtiler ortaya çıkar. Tam bu anda kişi yardım sağlayamayacağı ya da kaçmasının çok zor olabileceği ortamlarda ya da durumlarda bulunmaktan korkmaya başlar. İşte kişinin bu durumlarda yaşadığı korku haline agorafobi denir. Kendini çaresiz hissettiği yerlerde hissettiği korku yani… Agorafobinin en çok yaşandığı yerler ise şunlardır. Gaziantep panik atak terapi merkezi.

Kalabalık mekanlar: İnsanların yoğun bulunduğu yerlerdir.  Alışveriş merkezleri, süpermarketler, tiyatrolar, sinemalar,  spor etkinliklerinin yapıldığı statlar, spor salonları.

Kapalı yerler: Bu daha çok kapalı mekanları ve kaçmanın, kurtulmanın zor olduğu mekanları kapsar. Tüneller, metrolar, asma köprüler, küçük odalar, uçaklar, asansörler, otobüsler, basık ve dar mekanlar.

Araba kullanma: Araba kullanırken trafik sıkıştığında, uzun ve yorucu yolculuklarda, İstanbul boğazı gibi köprülerde, tehlikeli virajlarda bu korkuyu yaşarlar.

Güvenli alandan uzakta olma: Panik atak vakaları kendilerince belirledikleri kendilerini güvende hissettikleri bu güvenli alanlarından uzaklaştıklarında agorafobi yaşarlar. Kimisi evinden uzaklaşamaz, kimisi mahallesinden uzaklaşamaz, kimisi de yaşadığı şehirden uzaklaşamaz. Panik atak yaşayan kişilerin bir kısmı yalnız dolaşamaz. Bir yere gittiği zaman muhakkak yanında birisini götürmek ister. Yanında destek kuvvet veren kişiler olmazsa gerginlik yaşarlar. Agorafobinin derecesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bazıları bu korkuyu çok şiddetli hissederken bazıları da çok hafif yaşarlar. Panik atak Gaziantep terapi merkezi.

gaziantep panik atak tedavisi  adıyaman panik atak tedavisi   mardin panik atak tedavisi   kilis panik atak tedavisi    hatay panik atak tedavisi    osmaniye panik atak tedavisi   adana panik atak tedavisi   mersin panik atak tedavisi  şanlıurfa panik atak tedavisi   kahramanmaraş panik atak tedavisi  diyarbakır panik atak tedavisi    malatya panik atak tedavisi    elazığ panik atak tedavisi